872/​235

Directoire canapé af bemalet træ, svungne sider udskåret med ornamentik, nyeligt polstret og betrukket med blåt silke. Frankrig, 18. årh.s slutning. H. 87. B. 148. D. 67.

Proveniens: Den franske skuespillerinde Isabelle Adjani.

Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk

Varia, møbler og tæpper, 31. maj 2017

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

53.000 DKK