896/​305

Thomas Aquinas (f. 1225, d. 1274, Italian Dominican friar)

Aurea Divi Thome aquinatis ordines predicatorum doctoris Angelici, Summa contra gentiles. [8]+314 blade. Lugdunum (Lyon) 1521. Jacob & Franciscus de Giunta, trykt Antonius du Ry. Ark v falset forkert, v 1,4,3,2,7,6,5,8. Helsides træsnit titel trykt i rødt og sort. Større og mindre initialer i træsnit og Giunta trykkermærke på sidste side. Samt. pladetrykt brunt kalveskind. To vandret liggende plader med bogbinderens? signatur Jehan Norvis (i Paris eller Louvains). Hver plade med bort af kimærer skiftende med egeranker og blomstergrene. I hjørnerne tidselknopper. I midterfeltet af pladerne guirlander med store modsatstillede agern. Et lille hul i skindet på bagpermen er repareret allerede under indbindingen, medens ryggen er udskiftet professionelt i nyere tid. Ligeledes er et par hjørner restaureret. Gammel Titel i blæk på forsnittet. Gl. bindebånd af pergament mangler.

Denne bindtype tilskrives almindeligvis altid Jean Norvis, som menes at have været bogbinder i Paris. Det er dog sjældent, at de er signeret, som dette. Af sidepapiret for- og bag i bindet er afdækket opforingen, som består af stykker af pergamentmanuskript fra 12–1300-tallet, på bagpermen med initialer i rødt og blåt. Et stort initial her afsluttes foroven med et hoved af en munk, længere nede et par meget små menneskelige figurer. Ad usum fr(atr)is Jacobi van Heeda, som ligesom Aquinas var dominikaner. På fribladet foran og titlens forkant senere indskription fra Dominikanerklostret i Bornheim (i nærheden af Bonn).

Litteratur: Fogelmark: Flemish and Related Panel-Stamped Bindings, p. 243.

Proveniens: Ex-libris for Wilhelmmina Bossana er indlagt løst. Sidst har bogen tilhørt Staffan Fogelmark, senere Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: books@bruun-rasmussen.dk

Bøger og manuskripter, 16. september 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK