12015/34
Poul Cadovius (f. 1911, d. 2011)
Cirkulært bord med trompetformet fod af aluminium, top overfladebehandlet med koldhærdet isocyanat emalje, prydet med fugle og ornamentik. Sign. Mygge. Model 631. Udført og mærket hos CADO. H. 70. Diam. 140.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Kunst, antikviteter & design, 9. april 2020
Vurdering
Hammerslag