Lorenz Frølich (f. København 1820, d. Hellerup 1908)
En italiensk pige. Sign. monogram 47. Olie på papir monteret på lærred. 40×32.
Afbildet: “Lorenz Frølich. Egne optegnelser og breve til og fra hans slægt og ungdomsvenner”, Kbh. 1920–1921, s. 190.
Proveniens: Kunstnerens efterkommere indtil i dag.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 30. maj 2017