2032/​314

Arboe standur i kasse af bemalet og delvist forgyldt træ. Hjørneornamenter af bly. Signeret Peter Arboe No. 272. Bornholm, 18. årh.s slutning. H. 210.

Senere bemaing og forgyldning. Krakeleringer og mindre afslag. Ét hjørneornament ej fastgjort, men medfølger. Lodder og pendul medfølger. Optræksnøgle og nøgle til dør medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020

Ure ▸ Standure

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
2.000 DKK
(Autobud) 1.950 DKK
1.900 DKK
1.500 DKK