2032/314
Arboe standur i kasse af bemalet og delvist forgyldt træ. Hjørneornamenter af bly. Signeret Peter Arboe No. 272. Bornholm, 18. årh.s slutning. H. 210.
Senere bemaing og forgyldning. Krakeleringer og mindre afslag. Ét hjørneornament ej fastgjort, men medfølger. Lodder og pendul medfølger. Optræksnøgle og nøgle til dør medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020
Vurdering
Hammerslag