2027/​544

Agner Christoffersen, tilskrevet (f. 1907, d. 1993)

Dækketøjsskab af riopalisander, front med fire låger og to udtræksbakker med skjult åbningsmekanisme, metal og indlægninger af citrontræ, indvendig med 15 mindre udtræksbakker, seks ben med sko af metal, håndtag af kobber. Udført hos Snedkermester N.C. Christoffersen, København. Ca. 1940. H. 142. B. 140. D. 40.

CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet front. Et manglende metal indlæg i låge.

Moderne kunst og design, 30. juni 2020

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK
10.000 DKK