1803/​1642

Russisk ikonostasis ikon, forestillende profeten Zacharius, Johannes Døberens fader. Tempera på træ, forsænket billedflade/kovcheg. 19. årh.s midte. 88×43. Samt Russisk relief, skåret af træ, forestillende Den Sidste Nadver med Jesus Kristus og de tolv disciple. Kiev, 19. årh. 20,5×12,5.(2).

Den hellige profet Zacharius og den retfærdige Elisabeth var forældre til den hellige profet Johannes Døberen.

88×43:krakeleringer. Mindre ridser og mærker. Restaureret. 20,5×12,5: Revner i træet. Afslag på kanter og ornamentik.

Varia, 18. januar 2018

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

5.000 DKK