Carl Emil Lund (f. København 1855, d. sst. 1928)
“Faarehyrden hviler sig”. Sign. C. E. [Lund] og betegnet 188[4]. Yderligere betegnet med titel og C. [Emilio] Lund på blændrammen. Olie på lærred. 61×46.
Enkelte mindre retoucheringer. Krakeleringer og afskalninger af forskellig grad. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021
38 bud