891/​1524

James Rosenquist (f. Grand Forks, Dakota North, USA 1933, d. New York City 2017)

“Black and white corner study, Slush Thrust”, 1970. Sign. Rosenquist 1970. Træplader, plexiglas, bemalet collage og vat. 43×26×52.

Proveniens: Privatsamling, Sverige.

“Slush Thrust” er navnet på en ruminstallation, som var en del af James Rosenquists separatudstilling hos Galerie Rolf Ricke i Köln i 1970.

Selve installationen inkluderede en tøris-tåge, som svævede over gulvet. Dette simuleres i det hér udbudte studie ved hjælp af vat. Et lignende studie med titlen “Black and White Study for Slush Thrust” findes i samlingen på Museum Ludwig, Köln.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 4. december 2019

Vur­dering

100.000 DKK

Hammerslag

80.000 DKK