1417/​747

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“JH 513”. Et sæt på fire armstole af eg, sæde og ryg med lys blå uld. Tegnet 1960. Udført hos snedkermester Johannes Hansen, København. (4)

Præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 34. møbeludstilling på Kunstindustrimuseet, 16. sept. - 2. okt. 1960.

Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 4, s. 122–123.

“Mobilia” nr. 64, nov. 1960, s. 10–11.

“Dansk Kunsthåndværk” nr. 7–8. 1960, s. 153.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Ridser og mærker primært på ben.

Moderne kunst og design, 22. april 2014

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
5.000 DKK