Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“JH 513”. Et sæt på fire armstole af eg, sæde og ryg med lys blå uld. Tegnet 1960. Udført hos snedkermester Johannes Hansen, København. (4)
Præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 34. møbeludstilling på Kunstindustrimuseet, 16. sept. - 2. okt. 1960.
Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 4, s. 122–123.
“Mobilia” nr. 64, nov. 1960, s. 10–11.
“Dansk Kunsthåndværk” nr. 7–8. 1960, s. 153.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Ridser og mærker primært på ben.
Moderne kunst og design, 22. april 2014