12008/124
Bertel Thorvaldsen (, efter)
Figur af bisquit i form af Apostlen Johannes med ørnen og Åbenbaringsbogen. Skabt af Bertel Thorvaldsen i Rom 1824, modelleret af O.H.B. Olrik 1854. Fremstillet af den Kongelige Porcelænsfabrik. 19. årh. H. 32.
Mangler den ene storetå og tommelfinger.
Kunst, antikviteter & design, 20. februar 2020
Vurdering
Hammerslag