2435/506
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“Peacock chair”. Et par lænestole med wirestel af stål, cirkulære puder betrukket med uld i forskellige farver. Model T5. Designet i 1959. Udført hos Plus Linje. 1960–70'erne. (2)
Litteratur: “Vitra Museum: Verner Panton The Collected works”, model afbildet s. 246.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Enkelte rustpletter. Senere betrukne hynder.
Vurdering
502454 |