1948/762
Achille Castiglioni (f. Milano 1918, d. sst. 2002)
“Arco”. Gulvlampe med fod af marmor, buet arm af forkromet metal med udtræksfunktion. Udført og mærket hos Flos. H. maks. 240.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Skrue til montering er skæv. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 26. november 2019
Vurdering
Hammerslag