905/​648

J. F. Willumsen (f. København 1863, d. Cannes 1958)

“Langelinie”, 1899–1900. Usign. Ifølge bagpladen med dødsbostempel på bagsiden. Blyant, akvarel og gouache på papir. Lysmål 79×140.

Litteratur: Leila Krogh: “Fiktion & Virkelighed - J.F. Willumsens fotografier”, J.F. Willumsens Museum, Frederikssund 1995, værket omtalt, fotografiske studier og mindre skitse af motivet geng. s. 72–79. Proveniens: Kunstmaler Kaare Øijord (1921–2016), Norge. Erhvervet fra J.F. Willumsens enke, Michelle Bourret. Proveniens: Privatsamling, Danmark.

“Før J.F. Willumsen i maj 1900 tog til Amerika arbejdede han med et motiv fra Langelinie, som han aldrig blev færdig med. Der kendes 32 fotografier, nogle tegnede studier og en skitse med hele motivet (Victor Petersens Willumsen Samling). Han havde forestillet sig en akvarel, som han ville gøre færdig i den sidste måned før han skulle rejse” (Leila Krogh p. 73 på baggrund af et brev fra kunstneren til dennes hustru Edith den 22. marts 1900).

Malerier og skulpturer, 7. december 2021

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag