1432/122
Engelsk standur af mahogni med beslag af forgyldt bronze, bemalet skive dekoreret i farver, værk med dato- og minutviser samt månefase. Utydeligt signeret. 19. årh. H. 223. B. 52. D. 25.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Pendul, To lodder og Optræksnøgle medfølger.
Ældre malerier og møbler, 4. august 2014
Vurdering
Hammerslag
23 bud