2416/​730

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Medestolen”. Højrygget lænestol med stel af eg, sæde og ryg med sjeneflet, løse hynder i sæde og ryg med lyst møbelstof. Designet 1956–57. Udført hos Fredericia Stolefabrik.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 6, 1957.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Hynder med enkelte pletter.

Moderne kunst og design, 16. april 2024

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
3.000 DKK