Foto endnu ikke klar
883/​1189

Willem de Kooning (f. Rotterdam, Holland 1904, d. East Hampton, New York, USA 1997)

“Untitled”, ca. 1972–1974. Sortkridt og olie på vellum (dobbeltsidet). 170×105

Ref: ASG WdK 202.

Litteratur: Klaus Kertess: “Willem de Kooning In Process”, Fort Lauderdale: Museum of Art, 2000, gengivet pl. 5 og bagsiden. Litteratur: Margo Harakas: “Tracing the Process". Sun-Sentinel, Fort Lauderdale, 8. april, 2000, gengivet side 1D. Litteratur: “Willem de Kooning: Ten Works 1936–1974”. Essay af Donald Kuspit. New York: Paul Thiebaud Gallery, 2005, gengivet pl. 10. Litteratur: “Willem de Kooning Drawings: 1920s-1970s”. Essay af Donald Kuspit. New York: Allan Stone Gallery, 2007, gengivet side 53.

Udstillet: “Willem de Kooning: In Process”, Museum of Art, Fort Lauderdale;, FL. Udstillet: “Willem de Kooning: In Process”, The Menil Collection, Houston, TX. Udstillet: “Willem de Kooning: In Process”, Guild Hall Museum, East Hampton, NY. Udstillet: “Willem de Kooning: In Process”, Aspen Art Museum, Aspen, CO. Udstillet: “Willem de Kooning: In Process”, Corcoran Gallery of Art, Washington D.C., marts 2000 - maj 2001. Udstillet “Willem de Kooning: Works on Paper & Selected Paintings”, Paul Thiebaud Gallery, San Francisco, CA, 8. januar - 2. marts, 2002. Udstillet: “Willem de Kooning: Ten Works 1936–1974”, Paul Thiebaud Gallery, New York, NY, 3. maj - 18. juni, 2005. Udstillet: “Willem de Kooning Drawings: 1920's-1970's”, Allan Stone Gallery, New York, NY, 30. oktober 2007–19. januar, 2008. Udstillet: “Artists of the New York School”, Allan Stone Projects, New York, 27. oktober - 23. december, 2016.

Proveniens: Fra kunstneren. Proveniens: Joan Levy Hepburn, Connecticut, USA. Proveniens: Allan Stone Gallery, New York.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 4. december 2018

Vur­dering

1.600.000–2.200.000 DKK

Hammerslag

1.500.000 DKK