877/​764

Harald Giersing (f. København 1881, d. sst. 1927)

“Liggende pige” (kunstnerens søster Bodil), 1926. Usign. På bagsiden stempel “TL” for Tetzen-Lund. Olie på lærred. 106×82

Litteratur: Leo Swane: “Harald Giersing. Vor Tids Kunst 1”, København, 1931, gengivet side 46. Udstillet: "Harald Giersing Mindeudstilling, Charlottenborg, København, 1927, kat. nr. 365. Udstillet: “Giersing-Udstillingen”, Stockholm og København, 1958, kat. nr. 95. Proveniens: Konsul Kaj Kragelund. Proveniens: Lektor Aage Jacobæus samling. Proveniens: Grosserer Christian Tetzen-Lunds samling.

Malerier, grafik, fotografier, 7. marts 2018

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK