12115/​70

U.S. Navy fotograf: Originalt s/h pressefotografi af et amerikansk Grumman Hellcat fly. Bagside med beskrivende tekst dateret den 9. september 1943. Desuden påstemplet dato for offentliggørelse (14. juni 1944). Fotomål 18×22. Rammemål 33×43.

“Butch, hvilken slags kampfly skal du bruge for at slå japserne?” Dette var det lakoniske spørgsmål fra den amerikanske præsident Franklin D. Roosevelt til piloten Edward “Butch” O'Hare, da denne den 21. april 1942 tildeltes Kongressens Æresmedalje. Pilotens svar til præsidenten var tilsvarende kortfattet: “Noget, der går hurtigere i vejret”. Resultatet ses på nærværende fotografi: Grumman Hellcat F6F. Dette fly udmærkede sig ved en overlegen manøvredygtighed - “Sweet to handle”, sagde piloterne om det - og en tophastighed på 610 km/t, hvilket gjorde det til en af de allerhurtigste maskiner under Anden Verdenskrig. Flyet, der var skabt til hangarskibe, udvikledes til brug i Stillehavskrigen, men fandt siden også anvendelse andre steder på kloden.

Dette er et originalt s/h pressefotografi fra 1943, som fremtræder med almindelige alders- og håndteringstegn.

Kunst, antikviteter & design, 15. april 2021

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag

950 DKK

10 bud

950 DKK
(Autobud) 900 DKK
850 DKK
800 DKK
750 DKK
700 DKK
650 DKK
600 DKK
550 DKK
500 DKK