2132/​668

Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

“Colonial”. Armstol med stel mahogni, løse sæderammer med flet, løse hynder i sæde og ryg betrukket med nubuck. Model PJ 149. Udført og mærket hos P. Jeppesen, St. Heddinge.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 10. august 2021

Kategori
Vur­dering

10.000 DKK

Solgt

Hammerslag

8.000 DKK  

3 bud

Tidspunkt Byder Bud
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK