1644/555
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-Tivoli spirallampe”. Overdel af grønlakeret metal med skærm af spiralskåret hvidlakeret metal. Inderskærm af gennemsigtig akryl omviklet rød spiral. Udført 1949 hos Louis Poulsen i et antal på under 120 stk. Diam. 58.
Litteratur: “Tænd!”, s. 260–261.
Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 1. november 2016
Vurdering
Hammerslag
16 bud