Kinesisk globulær kar af patineret bronze, side med to Foo hunde. Mærket Qianlong, men 19. årh. Vægt 616 g. H. 6,5 cm. Vægt 616 g. H. 6,5 cm.
Proveniens: Efterkommere af Poul Laursen (1910–1983), som var direktør i Store Nordiske Telegraf-Selskab og udstationeret i Shanghai fra 1947–1951 sammen med sin hustru Trine Laursen.
Asiatisk, islamisk og indisk kunst, 1. december 2021