Emanuel Larsen (f. København 1823, d. sst. 1859)
“Udsigt fra Prado”. Sign. Emanuel Larsen Prado 1853. Olie på lærred. 41×65.
Udstillet: Charlottenborg 1856 nr. 79.
Udstillet: Nivaagaard, “Himmel og hav”, 18. oktober til 23. november 1986.
Proveniens:Generalkonsul Johan Hansens samling nr. 1015. Ikke dennes auktioner.
Prado stranden ligger syd for Marseille. Emanuel Larsen opholdt sig i Sydfrankrig ved Middelhavet 1852–1854.
Malerier & tegninger, 31. maj 2016