1619/​2119

Jens H. Quistgaard, m.fl. (f. København 1919, d. 2008)

Rektangulært ostefad af oregonpine med tilhørende ostehøvl med skaft af teak. Brændemærket RN for Richard Nissen. H. 2,5. B. 23,5. L. 33,5. Cabaretfad af teak med seks tilhørende, kvadratiske serveringsskåle af transparent blågrønt glas. Bakke stemplet JHQ, Danmark. H. max. 6,5. B. 23,5. L. 45,5. “Smörgåsboard”. Kantet serveringsbræt med stavlimet teak. Ej stemplet. H. 1,2. B. 19. L. 37,5. “Smörgåsboard”. Cirkulært serveringsbræt med stavlimet teak. Ej stemplet. H. 1,2. L. 27. Stor salatskål af stavlimet teak. Stemplet Nissen, Denmark, 2. sort. H. 13. Diam. 29. Bartilbehør i form af kombineret bræt og kniv af teak. Stemplet JHQ, Dansk Designs Denmark. H. 2,2. L. 21,5. Seks cirkulære glasbakker af stavlimet teak. Stemplet JHQ, Denmark, 2. Diam. 9,5. Alt udført hos Nissens Trævarefabrik, Langå. (12)

Proveniens: Hidrører fra tidligere ansat ved Nissens Trævarefabrik, Langå.

Nogle få dele med let alderspatina. Stor salatskål samt glasbakker: 2. sortering. Enkelte dele endnu med fabrikant-mærker - disse har ikke været i brug.

Quistgaard, 10. maj 2016

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
2.000 DKK