Kop af terracotta med opretstående hank, med indridset zig-zag dekoration. Bronzealder, ca. 2500–1600 f. Kr. H. ca. 7 cm.
Proveniens: Givet i gave i begyndelsen af 1970erne fra officer med tjeneste på Cypern.
For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Afslag. Repareret.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. juni 2021
19 bud