2109/943
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Pernilla - 25 år”. Hvilestol med fodskammel af formbøjet bøg, hynder og nakkepude betrukket med sort skind. Udført og mærket hos DUX, nr. 0907. 1994. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Let falmet.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
Vurdering
Hammerslag
23 bud