905/​46

Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)

Grågæs ved Filsø. Sign. monogram 1920. Olie på lærred. 96×128.

Filsø eller Fiilsø var tidligere Danmarks næststørste sø på mere end 30 km2. I midten af 1800-tallet begyndte bønderne at afvande søen for at skabe landbrugsjord. Sidste afvanding fandt sted så sent som i 1940erne. I sidste halvdel af det 20. årh. begyndte man at frede områder ved søen og i 1977 blev området udpeget til internationalt beskyttet vådområde (naturreservat) og søen er nu blevet reetableret.

Filsø ligger på trækruten for flere hundrede tusinde fugle og er blevet et vigtigt rastested for gæs, ænder, svaner og hjejler. Der er anlagt adskillige fugleøer, som tiltrækker talrige ynglefugle.

Grundet det smukke landskab og det variende fugleliv var Johannes Larsen meget glad for at male ved Filsø.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

160.000 DKK