1339/1515
Tete à tete af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster, bestående af “Saksisk blomst” mokkakande og sættebakke samt to par kopper. Den Kongelige Porcelainsfabrik. 18.-19. årh. L. 42,5 cm. H. 13 cm. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Montering under låg, hak på rand af låg samt tud, løs hank.
Varia, 26. september 2013
Vurdering
Hammerslag