1339/​1515

Tete à tete af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster, bestående af “Saksisk blomst” mokkakande og sættebakke samt to par kopper. Den Kongelige Porcelainsfabrik. 18.-19. årh. L. 42,5 cm. H. 13 cm. (6)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Montering under låg, hak på rand af låg samt tud, løs hank.

Varia, 26. september 2013

Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hammerslag

2.500 DKK

(Autobud) 2.500 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
2.000 DKK