Sino-Tibetansk buddha Sakyamuni af forgyldt bronze, siddende på dobbelt lotustrone i dharmachakra mudra med robe. Base af udskåret hardwood. Ca. 1900. H. 25/30 cm.
A bit wear. Scratch, fairly deep, on knee
Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom senest tirsdag den 10. juni via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.
Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 50.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 6. juni. Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.
Orientalsk auktion, tæpper, 12. juni 2014