1846/662
Vicke Lindstrand (f. Sverige 1904, d. 1983)
“Stella Polaris”. Syv vaser samt to skåle af klart samt lyseblåt tonet glas. Alle sign. Orrefors. Udført hos Orrefors, Sverige. Vaser: H. 16–21,5. Skåle: H. 5–8. (9)
Almindelig patina, herunder overfladeridser.
Moderne kunst og design, 13. november 2018
Vurdering
Hammerslag
17 bud