Gustav Friederich Hetsch (f. Stuttgart 1788, d. København 1864)
Arkitekturtegning af et større palæ. Usigneret. Vandfarve på papir monteret i passepartout. Bladstørrelse 12×25,5.
Proveniens: Billedhuggeren Helen Schou. Bruun Rasmussen auktion 704, 2007 nr. 714.
Papiret er gulnet. Minimalt papirbortfald i øverste venstre hjørne. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021