909/​711

Arthur Köpcke (f. Hamburg 1928, d. Brøndbyvester 1977)

“Emeute”. Sign. A. Köpcke 1959 samt sign. på bagsiden med titel. Olie på lærred. 114×84.

Udstillet: daadgalerie, Berlin, Museum am Ostwall, Dortmund, Gemeentemuseum, Den Haag og Kunsthalle Kiel, 1987–1989, kat. nr. 5, gengivet i farver i kataloget side 89. Proveniens: Lily Weiding & Morten Grunwald.

Malerier, skulpturer og grafik, 29. september 2022

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK