906/​44

Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)

Købt af Skagens Kunstmuseer i marts 2022.

“Ung kvinde i klitterne, Skagen”. Sign. L.T. 08. Olie på lærred. 50×61.

Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens malerier, 1990, nr. 745.

Udstillet: Antageligt én af de på Charlottenborg i 1909 udstillede studier fra Skagen nr. 500–508 - det kunne evt. være nr. 501 “Solbad” eller nr. 506 “Efter badet”. Charlottenborg, Laurits Tuxen mindeudstilling, 1929 nr. 205.

Litteratur: Gertrud Oelsner, “Tuxen genfødt?” Det moderne badeliv kommer til Skagen“ s. 121–137 i udstillingskatalog ”Tuxen - farver, friluft og fyrster", 2014, omtalt s. 130 og afb. s. 131.

Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 341, 1947, kat. nr. 195. Auktionshuset Århus, Skanderborgvej 104–106, auktion 710, 1996 nr. 1188. Bruun Rasmussen Vejle, auktion 111, 2007 nr. 57 afb. s. 35.

I 1901 erhverver Tuxen sammen med sin hustru, Frederikke, et hus i Skagen for at kunne bo der om sommeren, og Tuxen påbegynder her sin karriere som skagensmaler. Skagen er på dette tidspunkt blevet et mondænt badested, og folk valfarter dertil om sommeren for at rekreere. I de følgende år udfører Tuxen en række vitalistiske værker fra strandene omkring Skagen med fokus på den nøgne kvindekrop. Disse værker er en hyldest til den sunde nøgne krop, der uden blusel nyder og dyrker solen, luften, havet og stranden. Som den unge kvinde på dette maleri, der netop ligger og nyder solens stråler på sin nøgne krop udstrakt direkte på det lune sand i klitterne.

P. S. Krøyer har malt samme kvinde ved samme modelseance på stranden i 1908 (H. Chr. Christensens fortegnelse, 1923, nr. 776). Man kan se, at Krøyer har siddet og malet ved sit staffeli lidt til højre for Tuxen, da modellen på hans værk ses lidt fra højre i modsætning til på Tuxens værk, hvor hun ses lige forfra.

Se også kat. nr. 45 hvor der på bagsiden af lærredet er en studie til netop dette maleri.

Ældre malerier og tegninger, 1. marts 2022

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Hammerslag

180.000 DKK