1734/​670

Johannes Andersen (f. 1922)

“Louise”. Sæt på fire spisestole af palisander, betrukket med lyst brunt skind i sæder. Udført hos Uldum Møbelfabrik. (4)

Litteratur: “Made in Denmark - Danish Furniture”, ca. 1976, side 92.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på ben. Let falmet.

Moderne kunst og design, 22. august 2017

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK