1734/670
Johannes Andersen (f. 1922)
“Louise”. Sæt på fire spisestole af palisander, betrukket med lyst brunt skind i sæder. Udført hos Uldum Møbelfabrik. (4)
Litteratur: “Made in Denmark - Danish Furniture”, ca. 1976, side 92.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på ben. Let falmet.
Moderne kunst og design, 22. august 2017
Vurdering
Hammerslag