2442/​563

Louis Poulsen

“A-Bridgelampe”. Standerlampe af sortlakeret metal med skærm af guld-ducolakeret kobber og fod af forkromet metal. Model A 88. Udført hos Louis Poulsen. 1930'erne. H. 167.

Litteratur: Louis Poulsen katalog B.17, ca. 1930, s. 100.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Senere mellemstykke af messing og senere afrbyder. Fod med mindre buler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

I Aarhus
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?