2203/969
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående to-pers. sofa med stel af eg. Løse hynder i sæde, sider samt ryg betrukket med lyst uld, stropper af kernelæder. Model 2252. Formgivet 1971. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. H. 104. L. 200. D. 80.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 18. januar 2022
Vurdering
Hammerslag
18 bud