2047/934
Fritz Hansen, design
Et par Windsor armstole af bejdset bøg, med massivt udfræset sæde. Udført hos Fritz Hansen, 1940erne. (2)
Fritz Hansen label under sædet mrk. 174.... OR. 7906
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. Senere betræk på sædehynder. Løse hynder medfølger.
Moderne kunst og design, 17. november 2020
Vurdering
Hammerslag