2047/​934

Fritz Hansen, design

Et par Windsor armstole af bejdset bøg, med massivt udfræset sæde. Udført hos Fritz Hansen, 1940erne. (2)

Fritz Hansen label under sædet mrk. 174.... OR. 7906

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. Senere betræk på sædehynder. Løse hynder medfølger.

Moderne kunst og design, 17. november 2020

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK