1721/1584
Kaminur af patineret metal støbt med figur i form af panter, urskive af hvid emalje med arabertal, base af grøn marmor. Sign. T. Cartier. 20. årh.s. begyndelse. H. 29. L. 42. D. 12.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. To optræksnøgler og pendul medfølger.
Varia, 25. maj 2017
Vurdering
Hammerslag