2009/1132
Bent Exner (f. Hald ved Viborg 1932, d. Pandrup 2006)
Turkisring af delvis lueforgyldt sterlingsølv prydet med cabochonslebne turkiser. Front ca. 21×30 mm. H. 12 mm. Str. 58.
Æske medfølger
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Smykker, 26. februar 2020
Vurdering
Hammerslag