2104/​127

Anne Marie Gilbert-Jespersen (f. Saksild 1849, d. Sakskøbing 1925)

Parti med en ung barfodet kvinde siddende på en trappe med en mandolin. Sign. monogram. Olie på lærred. 100×84.

Anne Marie Bruun havde fra en ung alder en interesse for kunsten, men det var angiveligt af nød, at hun først søgte ansættelse på Den kgl. Porcelainsfabrik. Herefter fik hun tegneundervisning hos F. Helsted og Vilhelm Kyhn, og blev på Kyhns anbefaling elev hos Jørgen Roed. Hun debuterede på Charlottenborg i 1879, og rejste derefter til Paris, hvor hun fik undervisning på Académie Julian. Samme år blev hun gift med lægen Gilbert Lauri Jespersen. Det er måske hendes javanesiske tegninger fra deres tid under udstationering i Indonesien, som hun er bedst kendt for. Efter hjemkomsten foretog hun endnu en studierejse til Paris. Parret blev skilt i 1900 og herefter måtte Gilbert-Jespersen forsørge sig selv og deres syv børn. Hun levede blandt andet af at af at være illustrator og åbnede i 1902 en tegneskole sammen med kunstneren Caroline van Deurs.

Afskalninger og krakeleringer navnlig i nedre højre hjørne. Nålehul samt enkelte mindre retoucheringer. Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK