2103/​389

Skab i Barokform på kugleben, front med to døre herunder skuffer, rigt prydet med pilastre og fyldninger med udskæringer i form af scenerier med bl.a. Adam og Eva, løvehoveder, keruber, blomster og bladværk. Sider med teksterne “Soli Deo Gloria”, “Paskvo Biscum”, Ælse Peters D“ og ”Anno 1645". 19. årh. B.(top) 163. B.(bund) 136. D.(top) 70. D.(bund) 62. H. 186.

Revner i træet. Nøgle medfølger. Enkelte mindre afslag. Brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag