1927/549
Preben Hornung (f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989)
Komposition, 1952. Sign. Hornung. Med dedikation på bagsiden: “Til Frk. Lou-Lou med tak for Deres venlighed, hilsen P. Hornung 53”. Olie på lærred. 37×45.
Lærred bør strammes op.
Moderne kunst og design, 2. juli 2019
Vurdering
Hammerslag