323/16
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
PH-3/2 “Akademi” væglampe med stel af messing, skærme af grønlakeret metal. Udført og mærket hos Louis Poulsen. H. 26. L. 38.
Let brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Overskærm med skævhed/bule. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Tvangssalg, 11. november 2020
Vurdering
Hammerslag
33 bud