2440/584
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Svanen”. Hvilestol med helstøbt drejestel af aluminium, profileret stamme samt firpasfod, sæde, sider samt ryg betrukket med patineret sort skind. Model 3320. Formgivet 1958. Udført hos Fritz Hansen. 1960'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret skind med overfladeridser og mærker.
Vurdering
Hammerslag
1041716 | ||
827879 (Autobud) | ||
1041716 | ||
827879 | ||
802930 | ||
1036359 | ||
896810 | ||
802930 |