873/​1038

Karl Gustav Hansen (f. Kolding 1914, d. 2002)

“Kristine”. Bestik af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen. Formgivet 1967. Vægt eksklusive dele med stål 6130 gr. (210)

Erhvervet af nuværende ejer i 1970.

Litteratur: Jörg Schwandt: “Karl Gustav Hansen Sølv/Silber 1930–1994”, skitse ill. s. 111.

Bestående af: 12 hummergafler, 12 fiskeknive, 12 middagsknive, 12 middagsgafler, 12 middagsskeer, 12 frokostknive, 12 frokostgafler, 12 dessertskeer, 12 dessertknive/frugtknive, 12 kagegafler/frugtgafler, 12 toddyskeer med forgyldt laf, 12 theskeer, 12 kaffeskeer, 12 mokkaskeer med forgyldt laf, 12 servietringe, 4 smørknive, 1 kageske, 1 lagkagekniv, 1 salatsæt, 2 sauceskeer, 3 store serveringsskeer, 3 mellem serveringsskeer, 6 små serveringsskeer, 6 pålægsgafler, 2 steggafler, 1 flaskeåbner.

Sølv, kunsthåndværk & møbler, 28. september 2017

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

46.000 DKK