2014/717
Piet Hein (f. 1905, d. 1996)
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Superellipse”. Sofabord med klemben af forkromet stål. Top af sortbejset ask. Model B 211. Udført hos Fritz Hansen. H. 48. L. 135. B. 90.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre skjold. Omlakeret top.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag
21 bud