2043/70
Jacob Kornerup (f. Roskilde 1825, d. sst. 1913)
“Carl Christian Petersen af X Regiment, saaret ved Dybböl 28. Marts 1864”. Sign. I. Kornerup 1906. Olie på træ. 51×29.
Talrige krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag