899/​724

Den døende Galler, figur af patineret bronze på sokkel af rødbroget marmor. Italien, 19. årh.s anden halvdel. H. 30. L. 48,5. B. 25.

Figur er efter model af den romerske marmorfigur i overnaturlig størrelse fundet i 1600-tallet og kan idag ses på De Kapitolinske Museer i Rom, som er en antik kopi efter en forsvunden græsk bronzeoriginal i hellenistisk stil, som blev rejst omkring 200 f. Kr. i Lilleasiens Pergamon af kong Attalos efter dennes sejer over invaderende gallere. Marmorfigurens popularitet har siden 1700-tallet medført fremstilling af mange figurer, hvoraf denne er et fint elsemplar.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Møbler, tæpper, sølv, porcelæn og glas, 4. december 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag