Ove Larsen (f. København 1889, d. Frederiksberg 1945)
Stor vase af stentøj modelleret med to stiliserede hanke indridset med motiver af fabeldyr. Selve vasen dekoreret med motiver af dyr, planter og personer i blåsort og blå glasur samt med mat grålig glasur. Sign. monogram, 226. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. Unik. H. 34.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Vasens nederste del og bund med større brændingsrevne.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
20 bud