Olof Johan Södermark (f. Landskrone 1790, d. Stockholm 1848)
Parti fra Pantheon i Rom med gademusikanter ved springvandet. Studie. Usigneret. Betegnet Södermark på bagsiden. Olie på lærred. 29,5×23.
Antageligt studie til “Gatumusikanter vid Pantheon, Rom” fra 1840, som blev solgt på Stockholms Auktionsverk, 7. dec., 2011 nr. 1970.
Et lille hul. Krakeleringer. Behov for overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021